سامانه مدرسه هوشمند پویان

                                  ***        آموزش اندیشیدن به جای اندیشه ها                                       ****                       جستجو   و اجرای راههای نوین برای  تسهیل یادگیری                ***

 پانل ورود کاربران

 تبليغات
 كاربران فعال سايت
 سروش در جامعه مجازی

کانال رسمی اطلاع رسانی  تلگرام  دبیرستان سروش هدایت

صفحه دبیرستان سروش  هدایت   در اینستاگرام

کانال  ویژه  پایه هفتم ورودی 99


کانال آموزش کلاس های مجازی

ربات اطلاع  رسانی مجتمع آموزشی سروش هدایت

 

 متولدین امروز
 سخنی از بهشت

شناخت نوجوان

«... إِنَّما قَلْبُ الْحَدَثِ کَالْارْضِ الْخالِیَةِما الْقِىَ فیها مِنْ شَىْ‏ءٍ قَبِلَتْهُ فَبادَرْتُکَ بِالْأَدَبِ قَبْلَ انْ یَقْسُوَ قَلْبُکَ ...»

دل نوجوان، مانند زمین خالى است که هر بذرى در آن افشانده شود، مى‏‌پذیرد. از این رو، پیش از آن که (عمر زیادى برتو بگذرد) و دلت سخت گردد، به ادب و تربیت تو پرداختم1.

در دنیاى امروز، انسانیت و ارزش‌های اخلاقى در مسلخ تمدن جدید و فرهنگ پَست آن قربانى شده، بى بند و بارى و افسار گسیختگى جایگزین آن گردیده است، و هر آگاه دلى مى‌‏تواند نتایج زیان بار آن را حتى در جامعه‌‏هاى اسلامى نیز مشاهده کند و پیامدهاى ویرانگر آن را به روشنى دریابد2. گسترش و پخش برنامه‌‏هاى فاسد از طریق ایجاد پایگاه‌های منحرف در اینترنت که به تهیه و توزیع مطالب مبتذل و غیر اخلاقى مى‌‏پردازد از جمله آسیب‏‌هاى است که در کمین خانواده‏‌ها­، به خصوص قشر نوجوان و جوان نشسته است.­ شبکه جهانى اینترنت میلیون‌ها سایت ضد دینی و مبتذل است و هر کدام از آن‌ها بازدید کننده‏‌هاى خود (که عموماً قشر نوجوان و جوان جامعه هستند)، را در معرض انواع شبهه افکنی و انحرافات اخلاقى قرار مى‏‌دهند.

در نتیجه تعلیم و تربیت به موقع و حساب شده فرزندان در خانواده، تمام استعدادهاى نهانى فرزندان در طفولیت به فعلیت می­‌رسد و در نتیجه آنان به عالی‌ترین مدارج انسانیّت رهنمون می‌گردند و نوجوانان با شهامت، آزادگى، عزّت نفس و شرافت بار می‌آیند و این همه، نتیجه پرورش‌های اصیل و پرمایه خانواده است؛ چنان که خانواده‏اى که شایسته و پاک‌دامن نباشد و محیط آن آلوده به گناه باشد، زمینه خوبى براى تربیت و پرورش فرزندان در آن خانه وجود ندارد و کودکان و نوجوانان چنین خانواده‌‏هایى از ارزش‌های اخلاقى و صفات انسانى بهره چندانى نخواهند داشت و به انحرافات و بزه‌کاری‌ها تن خواهند داد3. براى سعادتمند شدن و نجات از گرفتاری‌های فردى و اجتماعی که بر اثر فراموش کردن اصول اخلاقى اسلام، گریبان‌گیر انسان مى‏‌شود، بر همه به ویژه نوجوانان عزیز لازم است، کوشش کرده، ارزش‌های اصیل اخلاقى را آموخته و به کار بندند و از رذایل اخلاقى پرهیز کنند تا غرور نوجوانى، آنان را به ورطه هلاکت، گرفتار نکند و بدانند که اسلام، براى سعادتشان برنامه دارد و اگر خود را به اسلام مقیّد کنند و به ارزش‌های اخلاقى بیارایند خداى تعالى نیز از آنان خشنود خواهد شد4.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) نهج البلاغه، نامه 31

2) اخلاق اسلامی، یوسفیان– الهامی نیا ، ج1، ص 18

3) اخلاق خانواده، فاخری– منتظری، ج1، ص 132

4) اخلاق اسلامی، یوسفیان– الهامی نیا ، ج 1، ص


تاریخ انتشار: 1394/10/20

 ورود به سامانه کلاس مجازی


 شعار سال 99: جهش تولید 
 

متن چشمک زن

دبیرستان غیر دولتی سروش هدایت متوسطه دوره اول