شناخت نوجوان

شناخت نوجوان

«... إِنَّما قَلْبُ الْحَدَثِ کَالْارْضِ الْخالِیَةِما الْقِىَ فیها مِنْ شَىْ‏ءٍ قَبِلَتْهُ فَبادَرْتُکَ بِالْأَدَبِ قَبْلَ انْ یَقْسُوَ قَلْبُکَ ...»

دل نوجوان، مانند زمین خالى است که هر بذرى در آن افشانده شود، مى‏‌پذیرد. از این رو، پیش از آن که (عمر زیادى برتو بگذرد) و دلت سخت گردد، به ادب و تربیت تو پرداختم1.

در دنیاى امروز، انسانیت و ارزش‌های اخلاقى در مسلخ تمدن جدید و فرهنگ پَست آن قربانى شده، بى بند و بارى و افسار گسیختگى جایگزین آن گردیده است، و هر آگاه دلى مى‌‏تواند نتایج زیان بار آن را حتى در جامعه‌‏هاى اسلامى نیز مشاهده کند و پیامدهاى ویرانگر آن را به روشنى دریابد2. گسترش و پخش برنامه‌‏هاى فاسد از طریق ایجاد پایگاه‌های منحرف در اینترنت که به تهیه و توزیع مطالب مبتذل و غیر اخلاقى مى‌‏پردازد از جمله آسیب‏‌هاى است که در کمین خانواده‏‌ها­، به خصوص قشر نوجوان و جوان نشسته است.­ شبکه جهانى اینترنت میلیون‌ها سایت ضد دینی و مبتذل است و هر کدام از آن‌ها بازدید کننده‏‌هاى خود (که عموماً قشر نوجوان و جوان جامعه هستند)، را در معرض انواع شبهه افکنی و انحرافات اخلاقى قرار مى‏‌دهند.

در نتیجه تعلیم و تربیت به موقع و حساب شده فرزندان در خانواده، تمام استعدادهاى نهانى فرزندان در طفولیت به فعلیت می­‌رسد و در نتیجه آنان به عالی‌ترین مدارج انسانیّت رهنمون می‌گردند و نوجوانان با شهامت، آزادگى، عزّت نفس و شرافت بار می‌آیند و این همه، نتیجه پرورش‌های اصیل و پرمایه خانواده است؛ چنان که خانواده‏اى که شایسته و پاک‌دامن نباشد و محیط آن آلوده به گناه باشد، زمینه خوبى براى تربیت و پرورش فرزندان در آن خانه وجود ندارد و کودکان و نوجوانان چنین خانواده‌‏هایى از ارزش‌های اخلاقى و صفات انسانى بهره چندانى نخواهند داشت و به انحرافات و بزه‌کاری‌ها تن خواهند داد3. براى سعادتمند شدن و نجات از گرفتاری‌های فردى و اجتماعی که بر اثر فراموش کردن اصول اخلاقى اسلام، گریبان‌گیر انسان مى‏‌شود، بر همه به ویژه نوجوانان عزیز لازم است، کوشش کرده، ارزش‌های اصیل اخلاقى را آموخته و به کار بندند و از رذایل اخلاقى پرهیز کنند تا غرور نوجوانى، آنان را به ورطه هلاکت، گرفتار نکند و بدانند که اسلام، براى سعادتشان برنامه دارد و اگر خود را به اسلام مقیّد کنند و به ارزش‌های اخلاقى بیارایند خداى تعالى نیز از آنان خشنود خواهد شد4.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) نهج البلاغه، نامه 31

2) اخلاق اسلامی، یوسفیان– الهامی نیا ، ج1، ص 18

3) اخلاق خانواده، فاخری– منتظری، ج1، ص 132

4) اخلاق اسلامی، یوسفیان– الهامی نیا ، ج 1، ص


تاریخ انتشار: 1394/10/20